Türkiye’nin Kariyer Öncüleri ile Sohbetler - Celal Abdi Güzer

Kariyer Öncüleri ile Sohbetlerimizin sekizincisini CAG Celal Abdi Güzer Architectural Workshop kurucusu Abdi Güzer ile gerçekleştirdik. Sn. Güzer öğrencilere kendini tanıtarak konuşmasına başladı. Günlük hayatta tasarımın ne demek olduğunu, gerekliliklerini, mimarlığın bir disiplin olarak profesyonel anlamda tanımını, fakültede uygulanan süreçleri ve dersleri anlattı.

Hazırladığı görsel sunumdan örnekler gösterirken iyi bir mimarın sahip olması gereken özelliklerine, sadece inşa etmenin değil, restorasyon ve korumanın da mimarlıktaki önemine değindi. Mimarlığı bir amaç doğrultusunda, bir sürü nesnenin bir araya getirilerek ortaya çıkan yapı olarak tanımladı. Mimarlığın sanat ile iç içe olduğundan başka alanlara da açılmaya çok uygun bir meslek olduğunu belirtti. Yaptığınız birşeyin ortaya çıkamasının güzelliğini, birçok şeyi aynı anda yapabilme becerisini ve zorluğunu vurgalayan Güzer kendi projelerinden örnekler gösterdi.

Yaratıcılığın geliştirilebilir bir yetenek olduğunu, sanatçı boyutunu, birikimler üzerinden, okuyarak, dinleyerek, görerek beslenebileceğini vurguladı. TED Ankara Kolejinin mimarisi üzerine fikirleri sorulan Güzer, az malzeme ile çoğu ifade etmenin, mekanı arka plan olarak görmeden farklı olduğunu belirtti. Sohbet sonrasında Radyo TEDÜ’ye de konuk olarak soruları yanıtladı.