Türkiye’nin Kariyer Öncüleri ile Sohbetler – Kartal Usluel

Kariyer Öncüleri ile sohbetlerimizde Şubat ayının ikinci konuğu Usluel Grup Şirketleri Genel Müdürü Sayın Kartal Usluel oldu. Kendini tanıtan Sn. Usluel, kariyer planları için gelen öğrencilerimize mezuniyetleri sonrası akademik, özel sektör veya devlet, bir de girişimcilik yapmak gibi alternatifleri olduğundan bahsederek sohbetine başladı.

Dördüncü sanayi devrimine girdiğimizi, bunun yapısının önümüzdeki 15-20 yıl içinde bilinen meslekleri değiştireceğini belirten Sn. Usluel, takım olarak çalışmanın çok özel bir durum olduğunu, donanımlı olmanın şart olduğunu, ne kadar çok staj ve yarı zamanlı çalışma imkanı bulurlarsa, kendileri için fark yaratacaklarını söyledi. Diploma sahibi olmanın, meslek sahibi olmak anlamına gelmediğini, bir görev aldıklarında bitirip bırakmamalarını, başka nelere yardımcı olabilirim diye bakınırlarsa, şirkette en aranan kişi olacaklarını söyledi ve MIT ve Harvard Üniversitesinin ortak çalışması olan “Atlas of Economic Complexity” incelemelerini tavsiye etti.

İmkanları varsa yurtdışında bir staj veya çalışma tecrübesinin vizyonlarına çok katkısı olacağını, evden uzakta çalışmanın kendileri için fark yaratacağını, gittikleri yerin doğru olmasının hızlarından daha önemli olduğunu, zorluk çekmek için en doğru yaşta olduklarını, çok çalışmalarını, işten yüksünmemelerini vurguladı.

Öğrencilerden gelen sorular üzerine nükleer enerji sektörüne olumlu baktığını, rüzgar ve güneş enerji sektörleri hakkındaki gelişmeleri, Usluel Grup Şirketlerinin nerelerde faaliyet gösterdiği hakkında bilgi veren Sn. Usluel, öğrencilerimizin mezun olacağı yıllarda Afrika’da, bir çok Türk firmasının projelerinin sürüyor olacağını ve hangi sektörlerin gelişeceği ile ilgili sorulara cevap vererek sohbetine son verdi.