Sıkça Sorulan Sorular

 1. TEDÜ Kariyer Merkezi nerededir?

TEDÜ Kariyer Merkezi TED Üniversitesi A blok 4. Kattadır. Oda numaraları 413 ve 415'tir.

2. Kariyer Merkezi hizmetlerinden kimler yararlanabilir ?

TED Üniversitesinin tüm öğrencileri ve mezunları yararlanabilir.

3. TEDÜ Kariyer Merkezi neler yapıyor?

• Öğrenci ve mezunlara tam zamanlı, yarı zamanlı, kısa dönemlik ve zorunlu staj konularında destek verir.

• Sene boyunca düzenlenen Kariyer Öncüleri Programı ile öğrenci ve rol model alabilecekleri kişileri bir araya getirir ve kariyer hedefleri için farkındalık yaratacak vizyonları görmelerini sağlar.

• Öğrencilere özgeçmiş ve ön yazı hazırlamak, mülakat teknikleri geliştirmek, kendini doğru ifade etme konularında danışmanlık hizmeti sunar ve eğitimler verir.

• İş dünyasında söz sahibi firmaların yöneticileri ile söyleşiler düzenler, ilgili sektör ve firmaları tanıtır.

• Kariyer fuarları düzenleyerek işveren ile öğrenci ve mezunlarımızı bir araya getirir ve aralarında iletişim başlatarak staj ve iş fırsatları sunar.

• Öğrencilere gelen iş tekliflerini onlarla birlikte değerlendirerek iş anlaşması aşamasında ve yeni iş yerlerine adaptasyon süreçlerinde onlara destek olur.

4. Kariyer Öncüleri ile toplantıların amacı nedir?

Bu toplantıların amacı; fakültelerini seçen öğrencileri, ikinci yıllarında bölümlerini seçmeden önce, seçimleri hakkında bilgilendirmek üzere, rol model alabilecekleri Kariyer Öncüleri ile küçük gruplar halinde bir araya getirmekte ve mentorluk almaları, sektörü ve mesleği tanımalarını sağlamaktır.

5. TEDÜ Kariyer Merkezi'nden nasıl randevu alabilirim?

TEDÜ Kariyer Merkezi'nden Danışmanlık randevusu olmak için 0 (312) 585 01 73 – 585 01 52 numaralı telefonlardan ya da kariyer@tedu.edu.tr adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

6. Danışmanlık görüşmesi öncesi yapılması öngörülen bir hazırlık var mı?

Kariyer Danışmanlığı için geliyorsanız lütfen özgeçmişinizi hazırlayarak bize gönderin veya görüşmeye gelirken yanınızda getirin. CV Danışmanlığı için geliyorsanız web sayfamızdaki örnek CV formatını inceleyin ve yapacağınız görüşmeye hazırlamış olduğunuz CV’nizi getirin. Mülakat Hazırlığı için geliyorsanız özgeçmişinizi görüşme öncesinde mutlaka bizimle paylaşın, isteğinizin prova mülakat mı yoksa mülakata hazırlık süreci hakkında bilgi almak mı olduğunu belirtin. Görüşülecek kurum ya da firma belli ise başvuru yapılacak işin adı/iş tanımını mutlaka bize daha önceden bildirin.

7. TEDÜ Kariyer Merkezi etkinliklerini nereden takip edebilirim?

Tüm etkinlik duyurularımıza ve haberlerimize https://career.tedu.edu.tr/tr/career adresli web sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz. https://www.instagram.com/universityted/ https://www.instagram.com/kariyertedu/

8. Özgeçmişimi nasıl kontrol ettirebilirim?

Özgeçmişinizi e-posta yoluyla bize yollayabilir ve kontrolünü yaptırabilirsiniz.

9.Nasıl staj bulurum?

Zorunlu staj yada Hayatı Öğrenme stajı yapmak isteyen öğrenciler dönem içinde Kariyer Merkezi tarafından yapılan staj duyurularından yada kendi tercih ettiği farklı firmalardan kendisine staj bulabilir.

10. Hayatı öğrenme stajı nedir?

Hayatı öğrenme stajı, zorunlu bir staj olmamakla birlikte isteyen herkesin dönem arasında veya dönem sonunda yapabileceği bir stajdır. Hayatı öğrenme stajı için bölümünüzle alakalı bir firma bulma zorunluluğunuz yoktur. Örneğin; garsonluk veya satış temsilciliği gibi çeşitli bölümlerde yapacağınız stajlar  Hayatı Öğrenme Stajı olarak kabul edilir. Bu staj kapsamında sigortanız okul tarafından karşılanmaktadır

11. Zorunlu staj ve Hayatı öğrenme stajı için hangi evraklar gereklidir?

Zorunlu staj için gerekli evraklar; bölümünüze uygun olan zorunlu staj formu (https://career.tedu.edu.tr/tr/career/staj-formlari), nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi (e-devletten alabilirsiniz)
Hayatı öğrenme stajı için gerekli evraklar; nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi (e-devletten alabilirsiniz) ve staj yapacağınız yerden staj yapacağınıza dair bir  e-mail gerekmektedir.

12. Hayatı Öğrenme Stajı ve Zorunlu Staj için ödeme yapılır mı?

Ödemenin yapılıp yapılmaması staj yapacağınız firmaya bağlıdır. Okul tarafından ise sadece stajyerlerin sigortaları karşılanmaktadır.

13. Staj için yapılan sigortanın kapsamı nedir?

TEDÜ Kariyer Merkezi, öğrencilerini zorunlu ve/veya hayatı öğrenme stajlarında “iş kazaları ve iş hastalıkları” kapsamında sigortalayarak, tüm üniversite hayatları boyunca istedikleri kadar staj yapmaları için desteklemektedir.

14. Üniversite bünyesindeki Fakülte-Bölüm, Enstitü ve Sayılarla TEDÜ sayfalarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.