Türkiye’nin Kariyer Öncüleri ile Sohbetler – Barış Ruacan

Kariyer Öncüleri ile sohbetlerimizde bu haftanın ikinci konuğu Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Sayın Barış Ruacan’dı. Kendini tanıtarak sohbetine başlayan Sn. Ruacan, üniversitede İnşaat Mühendisliği seçtiğini, üzerine Amerika’da MBA yaptığını, mühendislik okumuş olmanın faydalarını iş hayatında çok gördüğünü söyledi. Silikon Vadisinde iş hayatına atıldıktan sonra, mobil sektöründe güzel fırsatlar olduğunu fark ederek Nokia’da çalışmaya başlamış ve o süreçte firmanın Türkiye ayağını kurmak üzere geri döndüğünü belirtti.

Türkiye Genel Müdürlüğünü yaptığı Qualcomm’da şu anda neler yaptıklarından bahseden Sn. Ruacan firmanın; tüm akıllı makinaların beyni olan işlemcileri ürettiğini anlattı. Teknolojinin nereye gittiğini, neler üzerinde çalıştıklarını, bu sektörde devamlı yeni şeyler öğrenmek zorunda olduklarını, dururlarsa geri kalacaklarını, ileride ne olacağına odaklanmaları gerektiğini, bugün neler olduğuna odaklanırlarsa geç kalmış olacaklarını ve efektif çalışmanın, çok çalışmaktan daha önemli olduğuna değindi.

Öğrencilere kariyer tercihlerini yaparken, neyi daha çok severlerse onu yapmalarını, kendilerine mentor (akıl hocası) bulmalarının önemini, TED gibi networkü geniş bir ailede olmalarının onlar için avantaj olduğunu söyledi. Türkiye’de kalifiye teknik eleman ve mühendis bulmakta zorlandıklarını, tecrübe açığı olduğunu, bir işte mutlaka uzmanlaşmaları gerektiğini söyleyen Sn. Ruacan, sadece işinin gerektirdiği kadarını yapanın değil, ekstra bir şey üreten kişilerin göze battığını ve fark yarattığını vurguladı.

Nano teknoloji ile ilgilenmenin, ayrıca yabancı dil olarak Çince öğrenmenin ileride iyi bir fırsat olacağını, satış-pazarlama ve finans-muhasebeden birazda olsa anlamak gerektiğinin belirten, Sn. Ruacan öğrencileriden gelen soruları cevaplayarak ve e-posta adresini paylaşarak sohbetine son verdi.