Ana içeriğe atla

Öğrencilerimizin Staj Deneyimleri

 

sde

Zeynep Yaren Ala - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

2021 yılı yaz döneminde Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün staj programını katılmış olmak benim için harika bir fırsat oldu. Akademik hayatım boyunca almış olduğum teorik bilgilerin somutlaşmasında SDE’nin bana büyük katkısı var. Küresel siyaset, güvenlik, ekonomi gibi farklı alanlarda, sürekli aktif ve yoğun bir tempo ile süren staj programı, yapılan okumalar ve araştırmalar sayeside stratejik düşünme ile birlikte olayları birbiriyle bağdaştırmayı alışanlık haline getirmemi sağladı. Üniversite tüm teknik ve teorik bilgileri sağlarken, tecrübe kısmının da staj ile oluştuğunu bir kez daha anlamış oldum. Zaman zaman zorlanarak pes etmemeyi ve küresel alana açılmayı Stratejik Düşünce Enstitüsü kadrosu ve diğer stajyer arkadaşlarla birlikte tecrübe ettik.

 

denizbank

Kübra Avcıoğlu - Ekonomi

15 Temmuz - 15 Eylül 2019 tarihleri arasında DBAG'de Erasmus stajı gerçekleştirme şansına sahip az sayıdaki insandan bir tanesiydim. Stajımı Financial Institutions and Trade Finance departmanında gerçekleştirdim. Bankacılık sektöründeki ilk deneyimime Denizbank AG de başlamak benim için paha biçilemez bir serüvene dönüştü diyebilirim. Tabularımı yıkan ve kariyerimin büyük oranda şekillenmesini sağlayan bir staj deneyimi yaşadım. Yepyeni yetkilikler edindiğim, kariyer çantama bir çok yeni şey ekleme fırsatı elde ettiğim dolu dolu iki ay geçirdim. Hayatımda ilk defa uçağa binmek de dahil bir çok ilkimi orada gerçekleştirme imkanı elde ettim. Çantamda kendimle sürüklediğim tüm çekincelerim ilk gün Denizbank yazısını gördüğüm anda kaybolup gittiler. Tanıdık bir şeyler vardı, bizden bir şeyler. Orada kocaman bir aile buldum. Ailenin en yeni üyesini aralarına kabul ettiler daha ilk günden. Yeri geldi cebime harçlığımı koydular yeri geldi bayram sabahında yalnız bırakmadılar. Kendimi keşfetmeme serüvenimde bana yol arkadaşlığı ettiler.

 

aselsan

 

havelsan

Eren Kılıç - Bilgisayar Mühendisliği

Yaz tatilinde ASELSAN ve HAVELSAN’da yaptığım stajlar hem teorik hem pratik açıdan bana çok faydalı oldu. ASELSAN Siber Güvenlik ve Kripto departmanında bütün mühendisler bana ve diğer stajyer arkadaşıma çok profesyonel şekilde yaklaştı. Uzun seneler sonucu elde ettiği birikimi bize aktarmada hiç tereddüt etmediler. Bu staj ile Kriptografi alanının matematiksel teorilerini, bilgisayar biliminde ve günümüz teknolojilerinde kullanımını anladım. Aynı şekilde HAVELSAN Görüntü İşleme departmanında, alanında uzman mühendislerle bire bir çalışma fırsatı elde ettim. Burada ise Derin Öğrenme ve Yapay Sinir Ağları alanının teorisini, bilgisayar bilimlerinde ve inovatif kullanımını öğrendim. Yaptığım iki staj sonunda da iki farklı alanı tanıma şansına sahip oldum. Bu iki farklı alanı tanımanın kariyer planlamamda önemli rol oynayacağını ümit ediyorum.

 

tübitak

Emre Kılıç - Elektrik Elektronik Mühendisliği

Yaz tatilinde TÜBİTAK SAGE kurumunda yapmış olduğum staj bana gerek pratik olarak ve gerekse iş hayatını tanımam açısından değerli bilgiler kattı. TÜBİTAK SAGE Gömülü Sistemler Yazılımları biriminde bulunduğum süreçte birkaç proje üzerinde çalışma fırsatı yakaladım. Kurumun genel tanıtımında yapılan sunumlar ve geziler sayesinde Türk savunma sanayinin basına yansımayan kısmına şahit oldum. Staj boyunca kurum çalışanları davranışlarıyla beni de şirketin bir parçasıymış gibi hissettirdi. Ayrıca stajım esnasında ‘’Derin Öğrenme (Deep Learning)’’ ve ‘’Yapay Zeka ((Artificial intelligence (Al))’’ konferanslarına katılma fırsatı buldum. Bu konferanslarla birlikte MATLAB ile Derin Öğrenme (Deep Learning) hakkında birçok bilgi sahibi oldum. Açıkçası en başta yazılım ile ilgili bir birimde bir Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi olarak staj yapacak olduğumdan endişeliydim fakat sonuç olarak staj deneyimim benim açımdan bayağı öğretici olduğunu ve endişelerimin boşuna olduğunu düşünüyorum.

 

havelsan

 

aselsan

Muhammet Fatih Kaya - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

HAVELSAN ve ASELSAN gibi savunma sanayii sektörünün öncü şirketlerinden ikisinde yaz stajı yapma fırsatı buldum. HAVELSAN’da Sensör ve Modelleme Teknolojileri takımında, “ultra geniş bant teknolojisi kullanarak yer tespiti yapma” konusu üzerinde çalıştım ve hazırladığım rapor özellikle okulun bana kattığı dokümantasyon hazırlama becerisi sayesinde oldukça beğenildi. ASELSAN’da ise ETM/PLD ekibinde önceden hazırlanmış, 2 kitap okuma 5 projeden oluşan staj programı içerisinde çalıştım. Staj süresince PLD, FPGA ve paralel programlama hakkında değerli bilgiler edindim. Ayrıca, VHDL donanım programlama dilini temel düzeyde öğrendim. Staj deneyimlerimin ardından bu şirketlerde aday mühendislik programlarına da başvurdum.

pi makinabaykartusaş

Erkin Yavuz - Makine Mühendisliği Bölümü

Makine mühendisliği eğitimim boyunca aldığım teorik altyapıyı gerekli staj deneyimleri ile pekiştirerek profesyonel mühendislik yaklaşımlarını tecrübe etme şansım oldu. İlk olarak 2019 yılında Pi Makina firmasında talaşlı imalat konuları üzerine 1 aylık stajımı gerçekleştirdim. 2020 yılında ise kabul aldığım Baykar Savunma firmasında yapısal tasarım departmanında 1 aylık stajımı gerçekleştirdim. Gerçekleştirdiğim bu iki staj sonrasında uzay ve havacılık üzerine çalışmak istediğimi anladım ve 2021 yılında gönüllü olarak Tusaş Sky Experience aday mühendislik programına katılmaya karar verdim. Burada ise 2 ay süresince yapısal analiz biriminde uçak jet motorlarının yapısal parçalarının analizi üzerine tecrübeler edindim. Gerçekleştirdiğim bu stajlar sayesinde profesyonel kariyerimi planlama fırsatını daha öğrenciyken elde ettim. Tecrübe ettiğim farklı iş kolları ve sektörler arasında karşılaştırmalar yaparak mezun olduğumda çalışmak istediğim alan olan havacılık ve uzay mühendisliği üzerine eğitimimi yoğunlaştırdım ve kariyerimi savunma sanayii üzerine planladım.

 

anturia

Umay Çınar - Mimarlık Bölümü

2021 yaz dönemi ofis stajını Kariyer Merkezi aracılığı ile tanıştığım Anturia’da yapma şansını elde ettim. Bu süreçte mimarlık eğitimim boyunca aldığım teorik bilgilerin pratikte nasıl uygulandığını öğrendim. Bunun yanında da daha önce deneyimlemediğim birçok konuyu öğrenmiş oldum. Doğayı korumanın ve çevreye saygılı tasarımlar yapmanın önemini staj dönemimde öğrendim. Aynı zamanda kendi ilgi alanım olan restorasyon alanında da uygulama sürecinin nasıl ilerlediğini gözlemleme şansı yakaladım. Staj sürecimi Anturia gibi farklı disiplinlerin bir arada bulunduğu bir ofiste geçirmiş olmanın bundan sonraki kariyer hayatımda önemli bir yeri olacağını düşünüyorum.

 

anturia

Havvanur Özgür - Mimarlık Bölümü

Kütahya ili Çavdarhisar ilçesinde başladı stajım. Antik bir şehirde birinci dereceden sit alanında, antik bir roma köprüsünün restorasyonunda bulunma imkanı buldum. Öğrendiğim teknikler, şantiyede yaşanabilecek problem ve kriz durumları gibi mimari açıdan beni geliştirebilecek uygulamalar öğrenirken aynı zamanda arkeolojik bir alanda olmanın heyecanı içerisindeydim. Her günüm merak ve heyecan dolu geçti çünkü daha öncede köprünün altından heykel bulunmuştu, her an yeni bir buluntu çıkabilirdi. Geçmiş ile şimdi arasında bir bağdı aslında o köprü ve bizde o köprüyü geçmişin izlerini silmeden modern mimariyi de içine katarak restore etmeye çalışıyorduk. Böylece hem başka yerlerde göremeyeceğim teknikler gördüm, taş işçiliği öğrendim hem de restorasyon sırasında çıkabilecek problemlere şahit oldum ve onların düzeltilmesi için yardımcı oldum. Ankara’ya döndükten sonra stajıma ofiste devam ettim. Hem eğlendiğim hem de öğrendiğim bir staj serüveniydi.

 

ekon

Aslıhan Günsu Özkan - Makine Mühendisliği Bölümü

2 ayı zorunlu staj dersi için olmak üzere 2020 yazından beri toplamda 11 ay boyunca staj yaptım. Üniversitemizin stajı desteklemesi ve bunun için gönüllü yapılan stajların da sigortasını karşılaması sayesinde bu kadar uzun süre staj yapabildim. Bu stajları sayesinde daha iş hayatına başlamadan birçok departmanı, farklı şirketlerin kültürlerini, kurumsallığını, iş ortamında iletişimi ve davranış biçimlerini görme şansını kazandım. Bu departmanlarda staj yaparak mezun olduğumda hangi departmanların ve ne tür işlerin beni bir makine mühendisi olarak tatmin edeceğini ve etmeyeceğini gördüm. Ayrıca fabrika deneyimimle sınıf ortamında göremeyeceğim üretim ve test yöntemlerini ayrıca da hatalarını görme fırsatım oldu. Makine mühendisliğinin yaşanarak ve görerek öğrenileceğini düşünüyorum ve bu yüzden tüm bölüm arkadaşlarıma olabildiğince çok staj yapmalarını öneriyorum.

 

man

Kaan Kıyıer - Endüstriyel Tasarım Bölümü

Endüstriyel tasarım 3. Sınıf öğrencisiyim. Geçen yaz olan zorunlu fabrika stajımı MAN TR A.Ş. kurumunda yaptım. Benim için çok özel ve eğitici bir staj süreciydi. Alman disiplininin bir fabrika içerisinde nasıl işlediğinden, bir otobüs geliştirmek için hangi birimlerin ve alanların birbiriyle işbirliği içerisinde olduğuna kadar birçok detayı gözlemleme imkânım oldu. Bir metal parçasının otobüs haline geliş sürecini tüm aşamalarıyla görmek benim için gerçekten büyüleyiciyi bir deneyimdi. Stajımda edindiğim deneyimlerin, mezuniyet sonrası meslek hayatımda çok etkili olacağını düşünüyorum.