Türkiye’nin Kariyer Öncüleri ile Sohbetler – Ahmet Kılıçoğlu

 

TÜRKİYE'NİN KARİYER ÖNCÜLERİ İLE SOHBETLER - AHMET KILIÇOĞLU

Kariyer Öncüleri ile sohbetlerimizde Ekim ayının ikinci konuğu, Vestel Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sayın H. Ahmet Kılıçoğlu oldu. Sn. Kılıçoğlu öğrencilere, mülakatlara giderken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna değinerek sohbetine başladı. Ne yapacaklarsa kendileri için yapacaklarını, karakterlerinin, yeteneklerinin ve ileriye yönelik çalışmalarının çizecekleri yolu belirleyeceğini söyledi.

Üniversite eğitiminin analitik bir düşünce yapısı ve spesifik bir bilgi verdiği, donanımlarını artırmak, çabuk pes etmemek, mutlaka bir hedef belirlemek, hem bu hedefleri ufak tutmamak hem de gerçekçi hedefler koymak gerektiğini vurguladı. Daha sonra bu hedeflere yönelik araştırıp, doğrusunu bulana kadar deneyip, o hedefe doğru çaba harcanması gerektiğini belirtti.

Sn. Kılıçoğlu, kendi iş hayatına başladığı zamanlardan örnekler verip, başından geçenleri ve Eximbank’ta çalıştığı süreçteki deneyimlerini anlattı. Şans faktörüne inandığını, dil bilmenin avantajlarını, dünya vatandaşı olabilmenin önemi anlattı. Hayatın insanı denediğini, bu denemeler sırasında ne kadar dayanacaklarının önemini, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gerektiğini, iktisat eğitimin kolay olmadığını, yurt dışında okumanın bir avantaj olduğunu fakat artık çok da şart olmadığını, aranın buradan da kapanabileceğini fakat mutlaka kendilerine renk katacak dokunuşlar yapmalarını tavsiye etti.

Sn. Kılıçoğlu, öğrencilerden gelen sorulara cevap vererek samimi sohbetine son verdi.

Cuma, 21 Ekim, 2016 (Tüm gün)