Türkiye’nin Kariyer Öncüleri ile Sohbetler – Zeynep Erkunt Armağan

 

TÜRKİYE'NİN KARİYER ÖNCÜLERİ İLE SOHBETLER - ZEYNEP ERKUNT ARMAĞAN

Kariyer Öncüleri ile sohbetlerimizde Mart ayının son konuğu, Erkunt Traktör A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zeynep Erkunt Armağan oldu. Kendisini tanıtarak sohbetine başlayan Sn. Erkunt Armağan, dünyada ilk traktör üreten kadın olarak anıldığını, insanların kendi yeteneklerini en iyi kendilerinin bilmeleri gerektiğini çocukları üzerinden örnekler vererek anlattı.

Öğrencilerin kariyerleri için, kendi istedikleri hedeflerin peşinden gitmeleri gerektiğini, arkadaşları, aileleri veya öğretmenleri seçti diye kendi mutlu olmayacakları bir meslek seçmemelerini söyleyen Sn. Zeynep Erkunt Armağan, işini severek yapmanın önemini vurguladı. Dünyanın çok hızlı değiştiğini ve rota değiştirmekten korkulmaması gerektiğine değinen Sn. Armağan, yeni neslin kararlarını kendi verebildiğini, bunun çok büyük bir avantaj olduğunu, kararlarımızı kendimiz yönetmemiz gerektiğine değindi.

Erkunt Traktör'ün kuruluşundan günümüze kadar hangi aşamalardan geçtiğini, hangi bölümlerin kurulduğunu ve bu süreçte değişen görevlerinden bahseden Sn. Armağan; bünyelerinde makina, endüstri ve elektrik mühendislerini barındırdıklarını belirtti. Öğrencilerden gelen sorularla sohbetine devam eden Sn. Armağan, endüstri mühendislerinin yapabilecekleri çok farklı işler olduğunu, cinsiyeti sebebiyle yöneticilikte hiç bir sorun yaşamadığını, kendimizi iyi analiz etmemiz gerektiği söyledi ve çok kitap okumalarını tavsiye ederek sohbetine son verdi.